Nada Kozić, dipl. pol., DUGO SELO Grad sv. Martina

Predstavljen Grad Dugo Selo i baština svetog Martina

U sklopu programa Dani Frankofonije, a u organizaciji Hrvatske udruge stipendista francuske Vlade i Pučkog otvorenog učilišta Dugo Selo, u prostoru Tribine Grada Zagreba održano je  izlaganje s projekcijom Dugo Selo – grad sv. Martina. Ispred Pučkog otvorenog učilišta Dugo Selo prezentaciju na navedenu temu održala je Nadica Kozić, voditeljica Centra za kulturu navedene ustanove, a prisutne posjetitelje je pozdravila i Irena Stopfer predsjednica  Hrvatske udruge stipendista francuske Vlade.

Prezentacijom s mnogobrojnim fotografijama predstavljena je baština svetog Martina koja se njeguje na dugoselskom području u vidu tradicionalnih vinskih i pučkih svetkovina do znanstveno-povijesnih odrednica.  Moglo se je čuti da je Grad Dugo Selo razvio suradnju kako s hrvatskim tako i s europskim gradovima utemeljenim na baštini sv. Martina. Upravo je iz jedne takve suradnje, one s Kulturnim centrom iz Toursa i Zagreba, proizašlo i dobivanje stope sv. Martina pa je tako Dugo Selo postao prvi grad u Hrvatskoj obilježen tom stopom. Ovim europskim znamenom obilježavaju se putovi sv. Martina u europskom projektu te je na taj način Dugo Selo ucrtano u mrežu europskih gradova, odnosno svetomartinsku rutu, koja za cilj ima povezivanje svih europskih lokaliteta koji na bilo koji način baštine ovoga sveca. Osim naslijeđa u vidu dvije crkve svetog Martina u Dugom Selu, predstavljene su i tradicijske svetomartinske svetkovine vezane uz vinograde, uzgoj vinove loze te proizvodnju vinu, a središnji događaj je upravo Martinje, čemu se u Dugom Selu posvećuje iznimna pažnja. Osim toga, njegovanju baštine ovoga sveca, zaštitnika Dugog Sela, doprinijeli su i dugoselski umjetnici pa su tako nastale brojne slike i skulpture ovoga sveca. Jednosatna prezentacija donijela je mnoštvo zanimljivosti koje daju jasniju sliku te poveznicu Grada Dugog Sela i sv. Martina.

Izlaganje je glazbenim trenucima uljepšala kantautorica i pjesnikinja Lidija Bajuk, a jedna od pjesama bila je posvećena upravo sv. Martinu, a koja izvorno potječe s otoka Korčule te je jedna od rijetkih zapisanih pjesama o ovome svecu. Izlaganju su prisustvovale i predstavnice Kulturnog centra sv. Martin, Ines Sabotić i Antonija Zaradija Kiš.


Tekst i fotografije – Ana Kašnar